Yliopiston kielikeskus

Henkilökunta

Kielikeskuksen toimistot sekä osa opettajien työhuoneista ovat Oppiossa (O-rakennus) Seminaarinmäen kampuksella. Opettajien työhuoneita on myös Agoran D-siivessä. Tuntiopettajiin saa parhaiten yhteyden sähköpostitse.
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Johtaja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Taalas Peppi johtaja O 207 +358 50 5541720 peppi.taalas@jyu.fi

Varajohtaja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Lautiainen Ulla varajohtaja, koulutuspäällikkö O 206 +358 400 248069 ulla.lautiainen@jyu.fi

Hallinto- ja tukihenkilöstö

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Jalkanen Juha yliopistonopettaja, pedagoginen johtaja Ag D221.2 +358 400 276 754 juha.k.jalkanen@jyu.fi
Jäkälä Mikko kehittämispäällikkö O 211 +358 50 5900212 mikko.jakala@jyu.fi
Kaikkonen Pasi suunnittelija (ma. 31.12.2017 saakka) O 211 +358 40 8054174 pasi.t.kaikkonen@jyu.fi
Kallio Liisa suunnittelija (työstävapaalla 31.12.2017 saakka)
Lautiainen Ulla varajohtaja, koulutuspäällikkö O 206 +358 400 248069 ulla.lautiainen@jyu.fi
Ruuttunen Pietu siviilipalvelusmies O 115 +358 40 8053138 ykk-sivari@jyu.fi
Subra Leena amanuenssi Viveca 274 +358 40 8053169 leena.subra@jyu.fi

Kielentarkistus- ja käännöspalvelut

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Vehviläinen Sirpa kielenkääntäjä Ag D221.1 +358 40 805 3173 sirpa.s.vehvilainen@jyu.fi
Wuethrich Matthew kielentarkistaja Ag D221.1 +358 40 8054205 matthew.wuethrich@jyu.fi

Arabia

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
El Massri Ahti tuntiopettaja

Englanti

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Aromäki Mika tuntiopettaja O 212 mika.aromaki@jyu.fi
Bergroth-Koskinen Ulla yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 805 4983 ulla-maija.bergroth@jyu.fi
Carolan Fergal yliopistonopettaja O 106 +358 40 8054139 fergal.f.carolan@jyu.fi
Green Weldon yliopistonopettaja (työvapaalla)
Jussila Jussi tuntiopettaja O 212 +358 40 8054976 jussi.j.jussila@jyu.fi
Kelly Riitta tuntiopettaja O 212 +358 40 8053151 riitta.kelly@jyu.fi
Kirk Elena tuntiopettaja O 212 elena.m.kirk@jyu.fi
Konttinen Miia yliopistonopettaja O 107 +358 40 8053142 miia.konttinen@jyu.fi
Kyppö Anna lehtori O 213 +358 40 4817571 anna.kyppo@jyu.fi
Károly Adrienn yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 3590054 adrienn.karoly@jyu.fi
Lahtela Lisa lehtori Ag D221.2 +358 40 8053149 lisa.lahtela@jyu.fi
Lahti Malgorzata yliopistonopettaja O 107 +358 40 5767852 malgorzata.lahti@jyu.fi
Orszag Aaron yliopistonopettaja (ma. 3.8.2015 - 31.5.2017) Ag D221.2 +358 41 7012442 aaron.a.orszag@jyu.fi
Perez de Kolari Ivette tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8053168 ivette.m.perez-dekolari@jyu.fi
Pirhonen Hillamaria tuntiopettaja O 212 hillamaria.pirhonen@jyu.fi
Randell Elina lehtori Ag D221.2 +358 40 8053164 elina.a.randell@jyu.fi
Salmi Lilja tuntiopettaja lilja.o.salmi@student.jyu.fi
Tuomi Margaret lehtori Kärki Ab 354.5 +358 40 8053171 margaret.tuomi@jyu.fi
Westerholm Kirsi yliopistonopettaja O 107 +358 40 8053174 kirsi.westerholm@jyu.fi

Espanja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ledesma Liliana tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8054975 liliana.a.ledesma@jyu.fi
López Miguel Ángel yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053153 miguel.lopez@jyu.fi
Perez de Kolari Ivette tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8053168 ivette.m.perez-dekolari@jyu.fi

Heprea

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Mattayev Sonja tuntiopettaja O 212 sonja.mattayev@gmail.com

Italia

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Pänkäläinen Merja tuntiopettaja O 114 +358 40 8053147 merja.h.a.pankalainen@jyu.fi

Japani

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Takala Pauliina yliopistonopettaja O 212 +358 40 8054976 a.pauliina.takala@jyu.fi

Kiina

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Li-Haapaniemi Jiayi tuntiopettaja O 212 jiayi.j.li-haapaniemi@jyu.fi
Liu Li tuntiopettaja O 212 li.l1.liu@jyu.fi

Kirjoitusviestintä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Alatalo Katri tuntiopettaja O 115 katri.t.alatalo@jyu.fi
Forssén Terhi tuntiopettaja terhi.forssen@jyu.fi
Häkkinen Marjaana tuntiopettaja
Hämäläinen Heli tuntiopettaja O 115 heli.m.hamalainen@jyu.fi
Jokinen Elina yliopistonopettaja OPK 137 +358 40 8054684 elina.k.jokinen@jyu.fi
Kuitunen Heidi yliopistonopettaja (ma. 31.12.2016 saakka) O 106 heidi.m.kuitunen@student.jyu.fi
Niinisalo Reetta tuntiopettaja O 114 reetta.e.niinisalo@jyu.fi
Rantala-Lehtola Kati tuntiopettaja O 115 kati.rantala-lehtola@jyu.fi
Saksala Veera yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053668 veera.e.saksala@jyu.fi
Sievänen Ellinoora tuntiopettaja O 115 ellinoora.sievanen@jyu.fi
Torvelainen Päivi lehtori Ag D221.2 +358 40 8053170 paivi.torvelainen@jyu.fi
Virtanen Tatu tuntiopettaja tatu.v.virtanen@jyu.fi

Puheviestintä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Alanne Anne tuntiopettaja O 115 anne.alanne@jyu.fi
Almonkari Merja lehtori O 106 +358 40 8053137 merja.almonkari@jyu.fi
Gerlander Maija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053612 maija.a.gerlander@jyu.fi
Kivimäki Hanna tuntiopettaja O 115 hanna.k.kivimaki@jyu.fi
Kokkonen Lotta yliopistonopettaja Kärki Ab 359.1 +358 40 8053148 lotta.o.kokkonen@jyu.fi
Korkala Salme tuntiopettaja Ag D221.2 salme.korkala@jyu.fi
Laakkonen Jaana tuntiopettaja Ag B517.1 jaana.m.laakkonen@jyu.fi
Lukkari Teija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053154 teija.lukkari@jyu.fi
Vainionpää Hanna tuntiopettaja O 115 hanna.p.vainionpaa@jyu.fi

Ranska

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Natri Teija lehtori Ag D221.2 +358 40 8053157 teija.natri@jyu.fi
Niemispelto Niina tuntiopettaja O 212 niina.m.niemispelto@student.jyu.fi
Polèse-Lehtonen Catherine tuntiopettaja O 212 catherine.j.polese-lehtonen@jyu.fi
Poutanen Auli lehtori O 203 +358 40 8053163 auli.poutanen@jyu.fi

Ruotsi

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Jauhojärvi-Koskelo Camilla lehtori Ag D221.2 +358 40 8053143 camilla.jauhojarvi-koskelo@jyu.fi
Jämsen Pauliina tuntiopettaja O 212 pauliina.jamsen@jyu.fi
Lampinen Marja yliopistonopettaja O 109 +358 40 8053150 marja.lampinen@jyu.fi
Manninen Markku tuntiopettaja Ag D221.2 markku.t.manninen@jyu.fi
Monto Kirsi yliopistonopettaja O 109 +358 40 8054977 kirsi.monto@jyu.fi
Olsson Anders yliopistonopettaja (työstävapaalla 31.7.2017 saakka)
Pirskanen Sini tuntiopettaja O 115 sini.h.a.pirskanen@jyu.fi
Saaristo Pekka lehtori O 109 +358 40 8053167 pekka.c.saaristo@jyu.fi
Suuronen Anniina yliopistonopettaja (ma. 31.7.2017 saakka) Ag D221.2 anniina.suuronen@jyu.fi
Toivonen Kirsi tuntiopettaja O 212 kirsi.h.toivonen@jyu.fi
Tuovinen Sandra tuntiopettaja O 115 sandra.tuovinen@jyu.fi
Uusimäki Sonja tuntiopettaja O 115 sonja.m.uusimaki@jyu.fi

Saksa

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Böger Joachim lehtori O 203 +358 40 8053140 joachim.boger@jyu.fi
Kanninen Tuija-Mari yliopistonopettaja (ma. 31.7.2018 saakka) O 203 +358 40 8053175 mari.kanninen@jyu.fi
Matthies Jürgen lehtori O 203 +358 40 8053155 jurgen.matthies@jyu.fi
Viitala Anna-Leena tuntiopettaja anna-leena.muhonen@jyu.fi

Slovakki

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Kyppö Anna lehtori O 213 +358 40 4817571 anna.kyppo@jyu.fi

Suomi 2. kielenä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Eloranta Johanna yliopistonopettaja (ma. 31.7.2017 saakka) O 110 +358 40 8054494 johanna.m.eloranta@jyu.fi
Hirvonen Jenni tuntiopettaja O 114 jenni.k.hirvonen@jyu.fi
Kananen Laura tuntiopettaja O 110 laura.e.kananen@jyu.fi
Lehtonen Tuija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053152 tuija.lehtonen@jyu.fi
Niinisalo Reetta tuntiopettaja O 114 reetta.e.niinisalo@jyu.fi
Oksala Maaria yliopistonopettaja O 114 +358 40 8053159 maaria.oksala@jyu.fi
Saario Johanna yliopistonopettaja O 110 +358 40 8053166 johanna.saario@jyu.fi
Sorri Minna tuntiopettaja O 114 minna.m.sorri@jyu.fi
Vaarala Heidi yliopistonopettaja (työvapaalla) Ag C516.3 +358 40 8053172 heidi.vaarala@jyu.fi
Virtanen Aija tuntiopettaja O 212 aija.virtanen@jyu.fi

Venäjä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Pietarinen Margarita lehtori O 203 +358 40 8053162 margarita.r.pietarinen@jyu.fi
Stepanov Sergei tuntiopettaja stepanov@finec.ru

Viittomakieli

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Oinonen Kati tuntiopettaja Ag D221.2 kati.oinonen@jyu.fi
Yhteystiedot

kompassi

Käyntiosoite:
Opintoasiat ja hallinto
Seminaarinmäki, Oppio-rakennus

Sähköposti:
lcinfo@ulc.jyu.fi

Postiosoite:
Yliopiston kielikeskus
PL 35
40014 Jyväskylän yliopisto