Yliopiston kielikeskus

Henkilökunta

Kielikeskuksen toimistot sekä osa opettajien työhuoneista ovat Oppiossa (O-rakennus) Seminaarinmäen kampuksella. Opettajien työhuoneita on myös Agoran D-siivessä. Tuntiopettajiin saa parhaiten yhteyden sähköpostitse.
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Johtaja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Taalas Peppi johtaja O 207 +358 50 5541720 peppi.taalas@jyu.fi

Varajohtaja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Lautiainen Ulla varajohtaja, opintopäällikkö O 206 +358 400 248069 ulla.lautiainen@jyu.fi

Hallinto- ja tukihenkilöstö

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Hirvonen Jenni suunnittelija O 211 +358 40 805 3389 jenni.hirvonen@jyu.fi
Jalkanen Juha pedagoginen johtaja, yliopistonlehtori Kärki Ba 126 +358 400 276 754 juha.k.jalkanen@jyu.fi
Jäkälä Mikko kehittämispäällikkö O 211 +358 50 5900212 mikko.jakala@jyu.fi
Lautiainen Ulla varajohtaja, opintopäällikkö O 206 +358 400 248069 ulla.lautiainen@jyu.fi
Nieminen Miika siviilipalvelusmies O 115 +358 40 8053138 ykk-sivari@jyu.fi
Subra Leena koulutussuunnittelija Viveca 274 +358 40 8053169 leena.subra@jyu.fi

Kielentarkistus- ja käännöspalvelut

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Vehviläinen Sirpa kielenkääntäjä O 114 +358 40 805 3173 sirpa.s.vehvilainen@jyu.fi
Wuethrich Matthew kielentarkistaja O 114 +358 40 8054205 matthew.wuethrich@jyu.fi

Arabia

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Assaf Ahkam tuntiopettaja O 212 ahkam.a.assaf@student.jyu.fi

Englanti

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Aromäki Mika tuntiopettaja O 212 mika.aromaki@jyu.fi
Bergroth-Koskinen Ulla-Maija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 805 4983 ulla-maija.bergroth@jyu.fi
Carolan Fergal yliopistonopettaja O 106 +358 40 8054139 fergal.f.carolan@jyu.fi
Jussila Jussi tuntiopettaja O 212 jussi.j.jussila@jyu.fi
Kelly Riitta tuntiopettaja O 212 +358 40 8053151 riitta.kelly@jyu.fi
Kirk Elena yliopistonopettaja O 212 0408054708 elena.m.kirk@jyu.fi
Konttinen Miia yliopistonopettaja O 107 +358 40 8053142 miia.konttinen@jyu.fi
Kyppö Anna lehtori O 213 +358 40 4817571 anna.kyppo@jyu.fi
Károly Adrienn yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 3590054 adrienn.karoly@jyu.fi
Lahtela Lisa lehtori Ag D221.2 +358 40 8053149 lisa.lahtela@jyu.fi
Lahti Malgorzata yliopistonopettaja O107 040 576 7852 malgorzata.lahti@jyu.fi
Oliveira Albuquerque Parana Raul tuntiopettaja Ag D221.2 raul.r.oliveira-albuquerque-parana@jyu.fi
Orszag Aaron yliopistonopettaja Ag D221.2 +358408054707 aaron.a.orszag@jyu.fi
Perez de Kolari Ivette tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8053168 ivette.m.perez-dekolari@jyu.fi
Pirhonen Hillamaria tuntiopettaja O 212 hillamaria.pirhonen@jyu.fi
Randell Elina lehtori Kärki Ba 126 +358 40 8053164 elina.a.randell@jyu.fi
Salmi Lilja tuntiopettaja O 212 lilja.o.salmi@jyu.fi
Tuomi Margaret lehtori Kärki Ba 126 +358 40 8053171 margaret.tuomi@jyu.fi
Westerholm Kirsi yliopistonopettaja O 107 +358 40 8053174 kirsi.westerholm@jyu.fi
Ylönen Jani englannin kielen tuntiopettaja O 212 jani.m.ylonen@jyu.fi

Espanja

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ledesma Liliana tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8054975 liliana.a.ledesma@jyu.fi
López Miguel Ángel yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053153 miguel.lopez@jyu.fi
Perez de Kolari Ivette tuntiopettaja Ag D221.2 +358 40 8053168 ivette.m.perez-dekolari@jyu.fi

Heprea

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Mattayev Sonja Tuntiopettaja O 212 sonja.mattayev@gmail.com

Italia

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Pänkäläinen Merja tuntiopettaja O 212 merja.h.a.pankalainen@jyu.fi

Japani

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Takala Pauliina yliopistonopettaja O 212 +358 40 8054976 a.pauliina.takala@jyu.fi

Kiina

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Fan Wenbin tuntiopettaja O 212 wenbin.k.fan@jyu.fi
Li-Haapaniemi Jiayi tuntiopettaja O 212 jiayi.j.li-haapaniemi@jyu.fi

Kirjoitusviestintä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Alatalo Katri tuntiopettaja O115 katri.alatalo@jyu.fi
Forssén Terhi tuntiopettaja terhi.forssen@jyu.fi
Häkkinen Marjaana yliopistonopettaja Ag D 221.2 040 805 3597 marjaana.hakkinen@jyu.fi
Hämäläinen Heli tuntiopettaja O 115 heli.m.hamalainen@jyu.fi
Jokinen Elina yliopistonopettaja Kärki Ba 126 +358 40 805 4684 ja +35840522 6940 elina.k.jokinen@jyu.fi
Kontturi Katja Tuntiopettaja O 115 katja.j.kontturi@jyu.fi
Kuitunen Heidi kirjoitusviestinnän tuntiopettaja O 106 heidi.m.kuitunen@jyu.fi
Niinisalo Reetta kirjoitusviestinnän tuntiopettaja O 115 reetta.e.niinisalo@jyu.fi
Rantala-Lehtola Kati tuntiopettaja O 115 kati.rantala-lehtola@jyu.fi
Riikonen Jonna yliopistonopettaja (ma. 15.2.2018 - 31.5.2020) Ag D221.2 040 805 3897 jonna.a.riikonen@jyu.fi
Saksala Veera yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053668 veera.e.saksala@jyu.fi
Sievänen Ellinoora tuntiopettaja O 115 ellinoora.sievanen@jyu.fi
Torvelainen Päivi lehtori (työstä vapaalla 31.5.2020 saakka) Ag D221.2 +358 40 8053170 paivi.torvelainen@jyu.fi

Portugali

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Oliveira Albuquerque Parana Raul tuntiopettaja Ag D221.2 raul.r.oliveira-albuquerque-parana@jyu.fi

Puheviestintä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Alanne Anne tuntiopettaja O 115 anne.alanne@jyu.fi
Gerlander Maija yliopistonopettaja Kärki Ba 126 +358 40 8053612 maija.a.gerlander@jyu.fi
Horila Tessa tuntiopettaja tessa.horila@jyu.fi
Kivimäki Hanna tuntiopettaja O 115 hanna.k.kivimaki@jyu.fi
Kokkonen Lotta yliopistonopettaja Ab359.3 +358 40 8053148 lotta.o.kokkonen@jyu.fi
Korkala Salme yliopistonopettaja Ag D221.2 0408055155 salme.korkala@jyu.fi
Laakkonen Jaana tuntiopettaja jaana.m.laakkonen@jyu.fi
Lukkari Teija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053154 teija.lukkari@jyu.fi
Vainionpää Hanna tuntiopettaja O 115 hanna.p.vainionpaa@jyu.fi

Ranska

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Natri Teija lehtori Kärki Ba 126 +358 40 8053157 teija.natri@jyu.fi
Niemispelto Niina ranskan kielen tuntiopettaja O 212 niina.niemispelto@jyu.fi
Polèse-Lehtonen Catherine tuntiopettaja O 212 catherine.j.polese-lehtonen@jyu.fi

Ruotsi

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Hyvönen Maria tuntiopettaja O 115 maria.s.hyvonen@jyu.fi
Jauhojärvi-Koskelo Camilla lehtori Kärki Ba 126 +358 40 8053143 camilla.jauhojarvi-koskelo@jyu.fi
Jämsén Pauliina tuntiopettaja O 212 pauliina.jamsen@jyu.fi
Lampinen Marja yliopistonopettaja O 109 +358 40 8053150 marja.lampinen@jyu.fi
Monto Kirsi yliopistonopettaja O 109 +358 40 8054977 kirsi.monto@jyu.fi
Pirhonen Hillamaria tuntiopettaja O 212 hillamaria.pirhonen@jyu.fi
Reponen Anni tuntiopettaja anni.k.reponen@jyu.fi
Saaristo Pekka lehtori O 109 +358 40 8053167 pekka.c.saaristo@jyu.fi
Suuronen Anniina yliopistonopettaja Ag D221.2 0408054473 anniina.suuronen@jyu.fi
Toivonen Kirsi tuntiopettaja O 212 kirsi.h.toivonen@jyu.fi
Uusimäki Sonja tuntiopettaja Ag D221.2 sonja.m.uusimaki@jyu.fi

Saksa

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Brauer Hanna yliopistonopettaja (ma. 30.6.2018 saakka) O 203 hanna.c.l.brauer@jyu.fi
Böger Joachim lehtori O 203 +358 40 8053140 joachim.boger@jyu.fi
Kanninen Mari yliopistonopettaja O 203 +358 40 8053175 mari.kanninen@jyu.fi
Moilanen Johanna tuntiopettaja O 212 johanna.m.moilanen@jyu.fi

Slovakki

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Kyppö Anna lehtori O 213 +358 40 4817571 anna.kyppo@jyu.fi

Suomi 2. kielenä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Lehtonen Tuija yliopistonopettaja Ag D221.2 +358 40 8053152 tuija.lehtonen@jyu.fi
Leskinen Kirsi tuntiopettaja AgD 221.2 kirsi.m.leskinen@jyu.fi
Oksala Maaria yliopistonopettaja O 110 maaria.oksala@jyu.fi
Saario Johanna yliopistonopettaja O 110 +358 40 8053166 johanna.saario@jyu.fi
Sorri Minna tuntiopettaja O 110 minna.m.sorri@jyu.fi
Tourunen Anniina tuntiopettaja O110 anniina.e.tourunen@jyu.fi
Vaarala Heidi yliopistonopettaja (työstävapaalla 31.12.2020 saakka) Ag C516.3 +358 40 8053172 heidi.vaarala@jyu.fi
Virtanen Aija yliopistonopettaja (ma. 31.12.2020 saakka) Ag D221.2 +358 14 2601211 aija.virtanen@jyu.fi

Venäjä

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Pietarinen Margarita lehtori O 203 +358 40 8053162 margarita.r.pietarinen@jyu.fi
Rynkänen Tatjana tuntiopettaja O 212 tatjana.rynkanen@jyu.fi
Stepanov Sergei tuntiopettaja stepanov@finec.ru

Viittomakieli

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Oinonen Kati tuntiopettaja Ag D221.2 kati.oinonen@jyu.fi
Yhteystiedot

kompassi

Käyntiosoite:
Opintoasiat ja hallinto
Seminaarinmäki, Oppio-rakennus

Sähköposti:
lcinfo@ulc.jyu.fi

Postiosoite:
Yliopiston kielikeskus
PL 35
40014 Jyväskylän yliopisto